» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

Online User

صُفّه‏

در داخل مسجد النبى صفه یا ایوانچه مانندى آماده ساخته بودند که مهاجران بى ‏سر پناه در آن جا به سر مى‏ بردند. اینان همان دسته از مسلمانان‏ند که به «اصحاب صُفه» معروف گشتند.
پیش از آن که قبله از بیت المقدس به طرف کعبه تغییر کند محراب رسول خدا (ص) در ناحیه شمال مسجد بود. پس از تغییر قبله به دستور پیامبر، آن قسمت را مسقف کردند و آن مکانى براى استراحت و سکونت مسلمانان مهاجر و بى پناه گردید که در توسعه مسجد در سال هفتم هجرى داخل مسجد قرار گرفت.
آنچه امروزه به صفه معروف است، روزگارى «دکة الاغوات» و جایگاه خواجه‏‌هاى حرم بوده که وظیفه‏ حراست و خدمتگزارى حرم را به عهده داشته ‏اند.
خانه‌‏هاى زنان پیغمبر(ص) که به صورت حجره ‏هایى بود، در سه طرف شمال، جنوب و شرق مسجد قرار داده شد و چون آن حضرت به جوار پروردگار شتافت، ایشان را در حجره عایشه که در کنار مسجد بود به خاک سپردند.
روضه نبوى در ناحیه جنوب شرقى (رو به سوى قبله) مسجد، یعنى مسافت میان قبر پیغمبر (ص) و منبر آن حضرت است که طول آن ۲۲ متر و عرض آن ۱۵ متر مى ‏باشد.
در محدوده روضه، مرقد مطهر، منبر و محراب واقع است. پیامبر (ص) فرمود: «میان منبر و خانه من باغى است از باغ‏هاى بهشت.»منبر در سمت غربى محراب مسجد، منبرى است از سنگ مرمر در کمال زیبایى که سلطان مراد سوم آن را در محرم‏ سال ۹۹۸ هجرى به مسجد هدیه کرد و آن را به جاى منبر قایتباى قرار دادند که در جایگاه منبر پیامبر (ص) گذاشته شده است.
محراب جایگاه نماز پیامبر (ص) مى ‏باشد. در زمان آن حضرت ‏چیزى ‏به‏ نام‏ محراب‏ وجود نداشت، درجریان توسعه مسجد در زمان ولید بن عبدالملک اموى، در محل نماز پیامبر (ص) محرابى ساخته شد.این محراب در طول زمان دگرگونى‏ ها را تحمل کرده و بناى فعلى آن از دوره سلطان اشرف قایتباى از سلاطین مملوکى مصر، باقى مانده است.ستون‏هاى مسجد نبوى‏ در مسجد نبوى ستون‏هایى است که هر یک نامى خاص دارد.:: مرتبط با: مكان های مقدس ,
نویسنده : علی قربانی
تاریخ : شنبه 29 آذر 1393
مسجد پیغمبر (ص) که در قسمت شرقى مدینه بنا شده پس از مسجد الحرام، مشهورترین مسجد در تاریخ اسلام است.هنگامى که رسول خدا (ص) به مدینه رسید در خانه ابوایوب انصارى منزل گزید؛ جایى که شتر وى آنجا خوابید.
زمین مسجد النبى از آنِ دو یتیم بود و در آنجا خرما خشک مى‏کردند. رسول خدا (ص) آن را به مبلغ ده دینار از ولىّ دو طفل خریدند و مسجد را در آن ساختند.مساحت زمین در آن روز حدود ۲۰۷۱ متر مربع بوده است. صحن مسجد را با ریگ سیاه فرش کردند و دیوارها را با خشت و گل بالا بردند.
در ساختن بناى این مسجد شخص پیامبر (ص) شرکت داشتند. سقف قسمتى از مسجد را با شاخ و برگ درخت خرما پوشانیدند و از تنه درخت خرما براى ستون‏هاى آن استفاده کردند.سه در از جانب شرق، غرب و جنوب براى آن قرار دادند.
قبله نخستین مسلمانان مسجد الاقصى بود که بعداً به سمت خانه کعبه تغییر یافت. مساحت مسجد النبى در سال‏هاى اخیر به حدود یک صد هزار متر رسیده است.


:: مرتبط با: مكان های مقدس ,
:: برچسب‌ها: مسجد النبی ,
نویسنده : علی قربانی
تاریخ : شنبه 29 آذر 1393
چند همسری زن در اسلام می تواند دلایل مختلفی داشته باشد و ما هر یك از دلایل را یكی یكی بررسی خواهیم كرد . یكی از این علت ها ، تفاوت نیاز جنسی است .
خداوند متعال در هریك از موجودات خود ، نیاز های مخصوص به خودش را آفریده است ، و نیاز های هر موجود با موجود دیگر با توجه به جنسش متفاوت است و مرد نیز از این قاعده مستثنی نیست . و نیاز جنسی مردان از نیاز جنسی زنان متفاوت است . و حتی شدت و قدرت این نیاز در بین مردان و زنان فرق دارد و در مردان ، نیاز جنسی شدیدتر از زنان می باشد .
شهید مطهری می نویسید : « نه تنها علاقه خانوادگی زن و مرد بیكدیگر با علاقه به اشیاء فرق می‏كند ، علاقه خود آنها بیكدیگر نیز متشابه نیست ، یعنی نوع علاقه مرد به زن با نوع علاقه زن به مرد نیز متفاوت است ». (1)
 

ادامه مطلب

:: مرتبط با: احکام , چند همسری ,
نویسنده : علی قربانی
تاریخ : جمعه 21 آذر 1393
به مناسبت اربعین حسینی

:: مرتبط با: مناسبات روز ,
نویسنده : علی قربانی
تاریخ : جمعه 21 آذر 1393
پیامبراكرم(ص) فرمود:«نَوِّرُوا بُیُوتَكُمْ بِتِلَاوَةِ الْقُرْآنِ وَ لَا تَتَّخِذُوهَا قُبُوراً كَمَا فَعَلَتِ الْیَهُودُ وَ النَّصَارَى صَلَّوْا فِی الْبِیَعِ وَ الْكَنَائِسِ وَ عَطَّلُوا بُیُوتَهُمْ فَإِنَّ الْبَیْتَ إِذَا كَثُرَ فِیهِ تِلَاوَةُ الْقُرْآنِ كَثُرَ خَیْرُهُ وَ أَمْتَعَ أَهْلَهُ وَ أَضَاءَ لِأَهْلِ السَّمَاءِ كَمَا تُضِی‏ءُ نُجُومُ السَّمَاءِ لِأَهْلِ الدُّنْیَا.»
 
«خانه‌هایتان را با تلاوت ‌قرآن نورانى كنید و آن‌ها را هم ‌چون یهود و نصارا ـ كه نماز و عبادت را در خانه‌ها تعطیل كرده، تنها در كنیسه و كلیسا انجام مى‌دهند ـ به گورستان تبدیل نكنید. هنگامى‌كه در خانه‌اى زیاد قرآن خوانده شود، خیر و بركت آن فزونى یابد و اهل خانه مدت‌ها از آن لذت خواهند برد و همان‌گونه كه ستارگان براى زمینیان مى‌درخشند، [این خانه] نیز براى آسمانیان مى‌درخشد».


منبع :

[1] . اصول كافی، ج‏2، ص 610.
 :: مرتبط با: احادیث ,
نویسنده : علی قربانی
تاریخ : جمعه 21 آذر 1393
نویسنده : علی قربانی
تاریخ : پنجشنبه 20 آذر 1393
معلوم و مسلم است که هر زنی که در هر کجای جهان و در هر ملیت و نژادی باشد دارای حقوقی است و باید از آن بهرمند شود . و این زن چه در خانودۀ تک همسری باشد و چه در خانوادۀ چند همسری . و یکی از آن حقوق ، حق تأهل است .
شهید مطهری در کتاب نظام حقوق زن در اسلام می فرماید : « در اینكه حق تأهل از طبیعی‏ترین و اصیل‏ترین حقوق بشری است جای سخن‏ نیست . هر كسی اعم از زن یا مرد حق دارد زندگی خانوادگی داشته باشد ، از داشتن زن یا شوهر و فرزند بهره ‏مند باشد . همانطوری كه حق دارد كار كند مسكن داشته باشد از تعلیم و تربیت بهره‏مند شود ، از بهداشت استفاده كند ، امنیت و آزادی داشته باشد . اجتماع نه تنها نباید مانعی در راه استیفای این حقوق ایجاد كند ، بلكه‏ باید وسیله تأمین این حقوق را فراهم سازد » (1)


ادامه مطلب

:: مرتبط با: چند همسری ,
:: برچسب‌ها: حقوق همسران , حقوق چند همسری ,
نویسنده : علی قربانی
تاریخ : پنجشنبه 20 آذر 1393
چهار زاویه کعبه به عنوان چهار رکن شناخته می شود در انتهای ضلعی که در کعبه واقع است ، رکن عراقی و در سوی دیگر حجر اسماعیل ، رکن شامی و پس از آن ، رکن یمانی قرار دارد، به عبارت دیگر، در دو سوی حجر اسماعیل ، رکن شامی و عراقی است و در دو رکن مقابل آن ، رکن یمانی و رکن حجرالاسود قرار گرفته است از میان این چهار رکن ، فضیلت رکن یمانی و رکن اسود از دو رکن دیگر بیشتر است رکن یمانی از موارد استجابت دعا ذکر شده است .
:: مرتبط با: حج , عمره مفرده , مكان های مقدس ,
نویسنده : علی قربانی
تاریخ : پنجشنبه 20 آذر 1393
سؤالی که در ذهن بعضی ها با توجه چند همسری پیش می آید این است که آیا چند همسری در جوامع اولیه هم وجود داشته است یا نه ؟
مسئله ازدواج و چند همسری از جمله مسائلی است که در جامعه یکی از موضوعات مهم می باشد و در همه ادیان به نوعی مطرح می شود ، حتی در جوامع اولیه بشری نیز در این خصوص قوانین مخصوص به خود وضع شده بود . با توجه به این مطلب می توان گفت : در همه ادیان و همچنین در فرهنگ های گذشته ، چند همسری برای مردان مورد تأیید می باشد ، هر چند در جهان امروزی در بعضی از کشور ها و ادیان ، این مسئله نادرست شمرده می شود .
ویل دورانت عقیده دارد چند همسری از اجتماعات اولیه بشری سرچشمه گرفته ، بلکه در اجتماعات اولیه ، اصل چند همسری روشی متداول و رایج بوده است . (1)ادامه مطلب

:: مرتبط با: چند همسری ,
نویسنده : علی قربانی
تاریخ : چهارشنبه 19 آذر 1393
نویسنده : علی قربانی
تاریخ : سه شنبه 18 آذر 1393
 

 


 
جهت اطلاع از تنظیمات و ویــــرایش این قالب اینجا را کلیک کنید.

.:: کلیک کنید ::.
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو