تبلیغات
حدیث عشق - شب زنده داری مؤمنان
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

Online User
وَالَّذِینَ یَبِیتُونَ لِرَبِّهِمْ سُجَّدًا وَ قِیَامًا (سوره فرقان آیه 64)
ترجمه : آنها (بندگان خاص خداوند رحمان ) كسانى هستند كه شبانگاه براى پروردگارشان سجده و قیام مى كنند.

تفسیر و توضیح آیه شریفه : خداوند متعال در این آیه به یکی از صفات بندگان خاص الهی اشاره کرده و آن را اینگونه بیان می کند . بندگان خاص الهی کسانی هستند که شبانگاه براى پروردگارشان سجده و قیام مى كنند.
علامه طباطبائی در تفسیر المیزان در ذیل همین آیه می نویسید :
كلمه « بیتوته » به معناى ادراك شب است - چه بخوابد یا نخوابد - و كلمه « لربهم » متعلق است به كلمه « سجداً » و دو كلمه « سجد »  و « قیام » جمع ساجد و قائم است و مراد از این بیتوته در شب در حال سجده و در حال ایستاده این است كه شب را به عبادت خدا به آخر مى رسانند ، كه یكى از مصادیق عبادتشان همان نماز است كه هم افتادن به خاك جزء آن است و هم به پا ایستادن .
آیت الله مکارم شیرازی در ذیل همین‌ آیه می نویسید : در ظلمت شب كه چشم غافلان در خواب است و جائى براى تظاهر و ریا وجود ندارد خواب خوش را بر خود حرام كرده و به خوشتر از آن كه ذكر خدا و قیام و سجود در پیشگاه با عظمت او است مى پردازند، پاسى از شب را به مناجات با محبوب مى گذرانند، و قلب و جان خود را با یاد و نام او روشن مى كنند.
گر چه جمله « یبیتون » دلیل بر این است كه آنها شب را با سجود و قیام به صبح مى آورند ولى معلوم است كه منظور بخش قابل ملاحظه اى از شب است ، و یا اگر تمام شب باشد در بعضى از مواقع چنین است . ضمنا تقدیم سجود بر قیام به خاطر اهمیت آن است هر چند در موقع نماز عملا قیام مقدم بر سجود است .
علامه طباطبائی این ایه شریفه را اینگونه معنی می کند : بندگان رحمان كسانى هستند كه شب را درك مى كنند در حالى كه براى پروردگار خود سجده كنندگان و یا به پا ایستادگانند - یعنى پشت سر هم سجده مى كنند و بر مى خیزند - ، ممكن هم هست كه مراد تهجد به نوافل شب باشد.

منابع :
1ـ تفسیر المیزان
2 ـ تفسیر نمونه جلد 15 صفحه 150
:: مرتبط با: آیات قرآن , تفسیر و ترجمه آیات , نافله , نماز شب ,
نویسنده : علی قربانی
تاریخ : یکشنبه 6 بهمن 1392
 
جهت اطلاع از تنظیمات و ویــــرایش این قالب اینجا را کلیک کنید.

.:: کلیک کنید ::.