تبلیغات
حدیث عشق - چند همسری در جوامع پیشین
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

Online User
سؤالی که در ذهن بعضی ها با توجه چند همسری پیش می آید این است که آیا چند همسری در جوامع اولیه هم وجود داشته است یا نه ؟
مسئله ازدواج و چند همسری از جمله مسائلی است که در جامعه یکی از موضوعات مهم می باشد و در همه ادیان به نوعی مطرح می شود ، حتی در جوامع اولیه بشری نیز در این خصوص قوانین مخصوص به خود وضع شده بود . با توجه به این مطلب می توان گفت : در همه ادیان و همچنین در فرهنگ های گذشته ، چند همسری برای مردان مورد تأیید می باشد ، هر چند در جهان امروزی در بعضی از کشور ها و ادیان ، این مسئله نادرست شمرده می شود .
ویل دورانت عقیده دارد چند همسری از اجتماعات اولیه بشری سرچشمه گرفته ، بلکه در اجتماعات اولیه ، اصل چند همسری روشی متداول و رایج بوده است . (1)


باز هم ویل دورانت در کتاب تاریخ تمدن خود درباره چند همسری در میان اقوام و اجتماع پیشین می نویسد : همچنین رسم چند زنی در میان اقوام چینی و هندی و بابلی و آشوری و مصری قدیم و در میان قبایل سرخ پوست آمریكا رواج كامل داشته است (2 )
کتاب مقدس تورات چند همسری را به عنوان یک اصل پذیرفته و آورده است که انبیای بزرگ الهی همچون حضرت ابراهیم علیه السلام و حضرت یعقوب علیه السلام و حضرت موسی علیه السلام و حضرت داوود علیه السلام زنان متعدد داشتند (3)
در کتاب مقدس اسامی 9 نفر از زنان حضرت داوود علیه السلام نام برده شده است (4) . در کتاب دیگر آورده شده داود را چندین زن بود كه از او فرزندانى آورده بودند ، از همه فرزندانش بزرگتر" امنون" بود كه مادرش" شیتموم" است دوم" دالویا" پسر" اریخایل"، سوم" اباشلوم بن موخا" چهارم" ارنیا" پسر" دحات"،" پنجم سفاطیا- ابن ابیطال"، ششم" ناتان بن اغلا"، این شش پسر از شش مادر بودند و" میخل" دختر شاؤل بچه نیاورد و از داود نزد یاران شاؤل گریخت (5)  
حتی در اناجیل اربعه هم نصّ خاصی در مورد ممنوعیت چند زنی وجود ندارد ، بلكه در رساله پولس مطالبی است كه جواز تعدد زوجات را می‌رساند ، آن جا كه پولس می‌گوید : لازم است اسقف تنها یك زن بگیرد (6) . با توجه به این مطلبی که در کتاب اناجیل اربعه نوشته شده ، فهمیده می شود که غیر اسقف می تواند بیش از یک زن داشته باشد .
با توجه به مطالبی که گفته شد ، این مطلب بدست می آید که چند همسری در جوامع پیشین و ابتدائی وجود داشته است و این مسئله امری بر خلاف طبیعت و عرف نیست .


منبع :
1 ـ ویل دورانت، تاریخ تمدن، ص50.
2ـ  ویل دورانت، تاریخ تمدن، ص61.
3 ـ كتاب مقدس ، سفر پیدایش باب 25: 1-6 و باب‌32 : 22 و سفر خروج، باب2 : 16 تا 21 و سفر اعداد، باب 12: 1.
4 - كتاب مقدس، كتاب اول تاریخ ایام، باب سوم.
5 ـ تاریخ یعقوبى، احمد بن ابى یعقوب ابن واضح یعقوبى (م بعد 292)، ترجمه محمد ابراهیم آیتى ، تهران ، انتشارات علمى و فرهنگى ، چ ششم ، 1371ش. ج‏1،ص:59 .
6 ـ رساله اول پولس رسول به تیموتاؤس، باب سوم: 2 و 12.:: مرتبط با: چند همسری ,
نویسنده : علی قربانی
تاریخ : چهارشنبه 19 آذر 1393
 
جهت اطلاع از تنظیمات و ویــــرایش این قالب اینجا را کلیک کنید.

.:: کلیک کنید ::.