تبلیغات
حدیث عشق - حکمت تعداد چهار همسری در آیه شریفه سوم سوره نساء چیست ؟
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

Online User
با توجه به آیة شریفه « ... فَانکِحُواْ مَا طَابَ لَکُم مِّنَ النِّسَاءِ مَثْنىَ‏ وَ ثُلَاثَ وَ رُبَاعَ ... » سؤالی که در اینجا مطرح است این است که حکمت ازدواج با چهار زن برای یک مرد چیست ؟ چرا بیشتر از آن نه ؟ و چرا کمتر از آن نه ؟
دلیل این حکم (عدد 1و 2 و 3 و 4 همسر) و محدودیت آن به عدد چهار و عدم جواز بیش از آن، آیه شریفه قرآن مجید است و در مورد تعدد زوجات ، حکمت هایی بیان شده است اما اینکه چرا فقط 4 زن اجازه داده شده است، به صورت خاص بیانی در روایات نداریم .
فقط می توانیم بگوییم که همین حد ( چهار تایی ) به دلیل متغییر بودنش بین دوتا « مثنی » و سه تا « ثلاث » و چهار تا « رباع » نشانگر این است که این حد رابطه ای با مسئله یتیمان و زنان بیوه دارد . پس دو همسری و یا سه همسری و یا چهار همسری فقط تناسب با تعداد زنان بیوه در عصر ظهور اسلام دارد  یعنی اگر مردانی دارای امکاناتی بیشتری باشد و از هر لحاظی ، حتی عدالت ، می توانستند با قبولی سرپرستی چند همسری ، مشکل آنها را حل کنند ، این مسئله بهتر بود . چون در ادامه آیه و بلافاصله خداوند متعال فرموده است : « فَإِنْ خِفْتُمْ أَلَّا تَعْدِلُواْ فَوَاحِدَةً أَوْ مَا مَلَکَتْ أَیْمَانُکُمْ  » ، آیه مذکور این مطلب را می رساند که این حکم چند همسری موقتی و مقطعی بود زیرا خداوند متعال چند همسری را مشروط به عدالتی دانسته است که باید میان همسران وجود داشته باشد . به جهت این که خداوند حکیم در ادامه آیه این چنین آورده است « ذَالِکَ أَدْنىَ أَلَّا تَعُولُوا » . یعنی اگر شما نتوانستید عدالت را بین آنها اجرا نمایید فقط به یکی اکتفا کنید .
نکته دیگری که در این مسئله وجود دارد این است که دین مبین اسلام به خاطر مسئولیت پذیری مرد ، به مردان اجازه داده است که سرپرستی خانواده به عهدة مرد باشد چون مرد قدرت بیشتری برای تحمل سختی های زندگی دارد و می تواند مسئولیت زندگی را تحمل کند . اما زن به تنهایی نمی تواند همة فشارهای زندگی را ، با توجه به ساختار بدنی خود تحمل نماید .
به هر حال آیه فوق دلیل صریحی است بر مسئله جواز تعدد زوجات منتها با شرائطی كه خداوند متعال در آیه به آن اشاره کرده است (1) . اما برای چهار تایی بودن آن به صورت خاص بیان در روایات نداریم .منبع :
تفسیر نمونه جلد 3 ، صفحه 255:: مرتبط با: احکام , آیات قرآن , تفسیر و ترجمه آیات , چند همسری ,
نویسنده : علی قربانی
تاریخ : سه شنبه 18 آذر 1393
 
جهت اطلاع از تنظیمات و ویــــرایش این قالب اینجا را کلیک کنید.

.:: کلیک کنید ::.