تبلیغات
حدیث عشق - عدم امضای چند همسری برای زن از طرف دین مبین اسلام
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

Online User
با اینکه دین مبین اسلام چند همسری را برای مردان تجویز کرده است اما این حق را از زنان نفی کرده و آن را جایز نمی داند . مگر فلسفه اش چیست ؟ که اسلام این گونه حکمی را برای زنان امضا نمی کند . با این که هر دو ( زن و مرد ) از مخاوقات خداوند بوده و گل سر سبد هستی می باشند .
برای یافتن پاسخ صحیح این سؤال خوب است در مکتب درس شیخ صدوق ، از چهره‌هاى برجسته فقهی و روایی شیعه در قرن چهارم هجرى است بنیشینیم .
شیخ صدوق در کتاب علل الشرایع آورده است که یکی از مسائلی که از امام رضا علیه السلام درباره تعدد همسر پرسیده شده است این است که :  علت این که مرد می تواند چهار زن بگیرد ولی زن نمی تواند بیش از یک شوهر را انتخاب کند چیست ؟
امام رضا علیه السلام در پاسخ به این سؤال فرموده اند : مرد اگر چهار زن هم داشته باشد ، فرزندی که از هریک از آنها متولد می شود فرزند همان مرد است ، ولی اگر زن بیش از یک همسر اختیار کند ، فرزندی که از او متولد می شود معلوم نمی شود که از کدام شوهرش می باشد . بنابر این در چنین وضعی هم روابط نسبی به هم می خورد و هم در ارث اشکال بوجود می آید و سر انجام معرفت را تباه می سازد . (1)


ما وقت به این روایت نگاه می کنیم می بینیم که این سؤال ، مسئله جدیدی نبوده بلکه در زمان ائمه معصومین علیهم السلام نیز مطرح شده است . ما که اعتقاد راسخ به دین مبین اسلام داریم ، آنچه که در متون دینی ما آمده است همه را قبول می کنیم ؛ زیرا که ما همانطوری که گفتیم اعتقاد راسخ به دستورات الهی داریم ، آن دستوراتی که از طرف پیامبر عظیم الشأن و ائمة معصومین به دست ما رسیده است . و این مطلب را هم یقین داریم که هیچ یک از دستورات مبین اسلام که از طرف خداوند متعال از طریق اولیای الهی به دست ما رسیده است . بدون حکمت نبوده و مصلحتی در کار است .  
در حدیث دیگری از امام صادق علیه السلام وارد شده است که فرموده اند : خدا غیرت را به مردان داد و به همین جهت بر زنان حرام كرده است كه با غیر همسرشان رابطه داشته باشند.
علامه طباطبائی (ره) با توجه به روایات وارده و احادیثی كه در ذیل آیات مربوط به این موضوع در سوره‎ی نساء آمده است، می‎فرمایند:
این حكم اسلام با توجه به رعایت حكم فطرت می‎باشد و آن چه كه اسلام در این زمینه می‎گوید با آن چیزی كه تمدن غرب آن را تبلیغ می‎كند، بسیار متفاوت است. چون اسلام با شرایط خاص و رعایت عدالت و حفظ موازین شرع این مسئله را تجویز نموده است؛ برخلاف غربی‎ها كه این عمل را چون حیوانات در جامعه‎ی خود رواج داده‎اند و در عین حال به تعدد زوجات اجازه نداده‎اند. (2)


منابع :
1 ـ علل الشرایع ج1 ص  504 ،  باب 271
2 ـ المیزان، ج 2، آیه‌ی 2 تا 6 سوره‌ی نساء.:: مرتبط با: احکام , احادیث , چند همسری ,
:: برچسب‌ها: تعدد همسر , چند همسری ,
نویسنده : علی قربانی
تاریخ : جمعه 14 آذر 1393
 
جهت اطلاع از تنظیمات و ویــــرایش این قالب اینجا را کلیک کنید.

.:: کلیک کنید ::.